Jak pozyskać dofinansowanie do szkolenia

Chcesz skorzystać z naszej usługi szkoleniowej, ale ostrożnie dysponujesz środkami finansowymi? Bodźcem do podjęcia decyzji może być dofinansowanie do szkolenia ze środków unijnych.

Szkolenia i usługi doradcze dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw bywają wyzwaniem, ponieważ firmy ostrożnie dysponują środkami finansowymi – pomimo, że wiedzą, że szkolenie to inwestycja w firmę, bywa, że zastanawiają się, czy to dobry moment.  Rozwiązaniem, z którego można skorzystać i które często jest bodźcem do podjęcia decyzji, jest dofinansowanie do usługi szkoleniowej ze środków unijnych.  Zanim zdecydujesz się dla swojej firmy na takie rozwiązania, warto wiedzieć z czym się ono wiąże, jak przebiega proces i na co należy się przygotować, czyli plusy i minusy dofinansowań w pigułce.

Kto organizuje dofinansowania do szkoleń dla firm

Najczęstszym źródłem dofinansowań do usług szkoleniowych jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), a pod nią tak zwana Baza Usług Rozwojowych (BUR). Środki unijne rozdzielane są pomiędzy tak zwanych operatorów, którzy zajmują się rozpatrywaniem wniosków o dofinansowania.

Kto może dostać dofinansowanie do szkolenia

Z dofinansowania do szkolenia mogą skorzystać firmy z sektora MŚP, które nie przekroczyły limitu 200 000 euro pomocy de minimis w ostatnich 3 latach (można to sprawdzić na tej stronie www: https://sudop.uokik.gov.pl/search/aidBeneficiary). To podstawowe warunki, od których trzeba zacząć, natomiast oczywiście w dalszej części firmy weryfikowane są bardziej szczegółowo, zwłaszcza pod kątem podmiotów powiązanych. Przed rozpoczęciem starań o dofinansowanie warto upewnić się, czy firma na założone konto EPUAP, czy nie ma zaległości w opłacaniu składek ZUS i zobowiązań wobec US, a także warto założyć dla firmy konto w Bazie Usług Rozwojowych.

Przebieg procesu dofinansowania

Po upewnieniu się, że Twoja firma spełnia kryteria naboru i może ubiegać się o dofinansowanie do usługi szkoleniowo-doradczej, składa się tak zwaną „fiszkę”. Jeśli się to uda i firma otrzyma decyzję o dofinansowaniu, podpisuje umowę z operatorem, a także z firmą szkoleniową. Po realizacji usługi pozostaje jeszcze złożenie u operatora szeregu dokumentów potrzebnych do rozliczenia szkolenia. To oczywiście duży skrót. O formalnościach powiemy więcej w dalszej części wpisu.

Plusy dofinansowania do usługi szkoleniowej

  • Dostajesz aż 80% dofinansowania do usługi, płacisz więc tylko wkład własny na poziomie 20% całego kosztu usługi
  • Korzystasz z firm i ze szkoleń, które podlegają surowym wytycznym i ocenom ze strony Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, dlatego możesz być pewien wysokiej jakości usług i kadry prowadzącej usługę
  • Masz pewność, że szkoląca Cię firma ma ISO
  • Masz pewność, że szkolący Cię trener ma odpowiednie przygotowanie, kwalifikacje i doświadczenie, ponieważ również ten aspekt podlega kryteriom oceny ze strony PARP
  • Możesz liczyć na wsparcie przy pozyskiwaniu dofinansowania, co zwiększa Twoje szanse na jego otrzymanie, ułatwia przebrnięcie przez szereg formalności. w JBS Europe współpracujemy ze specjalistkami od dofinansowań, dzięki którym nasi klienci finansowanie najczęściej otrzymują.

Minusy dofinansowania do usługi szkoleniowej

Możesz się zdziwić, że piszemy o minusach, bo skoro otrzymujesz dofinansowanie, to jakie mogą być negatywne jego aspekty?

  • Duża liczba formalności – z tym przy każdym dofinansowaniu trzeba się zmierzyć. Będziesz musiał wypełnić sporą liczbę dokumentów, złożyć wiele podpisów i zlecić sporo wysyłek poczty do operatora, jednak nasze specjalistki przeprowadzą Cię przez ten proces krok po kroku.
  • Mniejsza elastyczność – w związku z tym, że szkolenia z dofinansowaniami są dość sformalizowane, siłą rzeczy mniejsza jest elastyczność, a każda zmiana związana jest z koniecznością poproszenia operatora o zgodę na nią. Można tę cechę postrzegać jednak również jako plus, ponieważ oznacza ona pewne zdyscyplinowanie i dobrą organizację usługi, zarówno po stronie firmy szkoleniowo-doradczej, jak i po stronie klienta.

Pierwszy krok do dofinansowania

Zacznij od sprawdzenia ogólnych kryteriów, czy Twoja firma może otrzymać dofinansowanie. A następnie umów się z nami na 15-minutową darmową, niezobowiązującą konsultację, podczas której porozmawiamy o potrzebach Twojej firmy i możliwościach szkoleń z dofinansowaniem.